Étkezési alapelvek II.
2021. május 02. írta: v.keat

Étkezési alapelvek II.

Tippek egy kiegyensúlyozott étrendhez

Az Étkezési alapelvek első részében már írtam arról, hogy szeretnék segíteni nektek az által, hogy megosztom, számomra milyen alapvető támpontok segítenek az életmódom és a súlyom fenntartásában. Ha érdekel ez a téma, érdemes azt a posztot is átolvasnod, abban mesélek az alapokról, itt a második részben pedig további tanácsokra szeretném felhívni a figyelmeteket. Fontos itt is megjegyeznem, hogy ezek a támpontok nekem beváltak, persze semmilyen drasztikus szabály nincsen benne, DE mindenki hallgasson a saját testének jelzéseire. Azért fontos a figyelmet felhívni erre, mert a testünk igényei változhatnak a körülmények által, például kor, nem, fizikai aktivitás, érzékenységek, betegségek vagy különböző pszichés okokból is. Az egészségtudatosság és a dietetika is elég sok oldalú, számos nézőpont és vélemény van, naponta jönnek ki új tanulmányok, amik formálják az eddigi ismereteinket, vagy teljesen felülírják azokat. Szerintem nincsen kőbe vésett szabályrendszer, mindenkinek mások az igényei és a lehetőségei is, ezért sem osztok meg konkrét tanácsokat, csak támpontokat, amik a következők

  • Nem kell a szénhidrátot üldözni! Ez az egyik leggyakoribb „diétás kezdőtipp”, amit az évek alatt az emberek fejében elültettek, pedig igazán alaptalan és veszélyes is lehet. Az alapvető élelmiszerek, mint például a zöldségek, gyümölcsök, gabonák vagy a magvak is a szénhidrátok csoportjába tartoznak. Ha a szénhidrát szót halljuk, mindenki a péksüteményekre, pizzára és társaikra gondol, azonban ezekkel az ételekkel nem az a gond, hogy szénhidrát tartalmúak, hanem hogy tele vannak „üres” kalóriákkal, kevés ideig laktatnak, kevés bennük a tápanyag és emellett általában kiemelkedően magas a telített zsírsav tartalmuk is. Erről sokat lehetne még beszélni, a lényeg tehát, hogy egyrészt ne keverjük össze, másrészt ne féljünk tőle, nem ártalmas dolog, ugyanis legnagyobb szüksége a szervezetünknek a szénhidrátokra van a test funkcióinak ellátáshoz, ez vitathatatlan tény.
  • Alapvetően arra törekedjünk, hogy az étkezéseink tápanyagdúsak legyenek. Ez alatt azt értem, hogy kevesebb feldolgozott, és finomított élelmiszert vegyünk magunkhoz. Arra törekedjünk, hogy amit leveszünk a boltok polcairól, azt feltudjuk ismerni a természetben valamilyen formában, vagy lehetőleg ne álljon túl sok összetevőből, és azokat be tudjuk azonosítani szintén. Még egyszerűbben? Minden étkezésben legyen zöldség vagy gyümölcs, egyszerű hüvelyesek vagy gabonafélék. Mert ugye -sajnos- sütemény fát, vagy hamburger bokrot nem szoktunk látni.
  • Zárásként pedig egy nagyon fontos, ha nem a legfontosabb szabály, amit sokszor elfogok még mondani, hiszen nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy szeressük az étrendünket, hiszen mindennek az az alapja! Nem kell és nem is szabad sanyargatni magunkat és megvonni magunktól azt, amit szeretünk, minden a mérsékletességen múlik. Ha van egy kiegyensúlyozott étrendünk, nyugodtan megehetjük időnként a kedvenceinket is, nem kell belőle cukormentes meg zsírszegény vagy alacsony kalóriatartalmút venni, hiszen a cél nem ez, hanem hogy élvezzük a kedvenc ételeink ízét. 

Fő az egyensúly!

merleg-01.jpg

Remélem hasznos volt számotokra ez a poszt, ha kérdésetek vagy véleményetek van írjátok meg kommentben.

Mindenkinek szép napot kívánok!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://tudatoseletforma.blog.hu/api/trackback/id/tr4916517344

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása