Étkezési alapelvek I.
2021. április 18. írta: v.keat

Étkezési alapelvek I.

+ mire figyeljünk étrend összeállításnál

Szokták tőlem kérdezni, hogy nekem mi a „titkom”, hogyan sikerült lefogyni, tartani a súlyom és ugyan, hogy tudok reggel energikus lenni.  Aki jobban ismer, az pedig különösen furcsállja, hogy hogy a csudába lehet, hogy megeszem bűntudat nélkül a magasabb szénhidrát tartalmú ételeket, vagy éppen, amit kívánok, napszaktól függetlenül. Hogy ezekere a kérdésekre próbáljak választ adni, szeretnék mesélni nektek az én étkezési alapelveimről, amik számomra beváltak.

Persze nincs olyan, hogy mindenki számára tökéletes étrend, viszont vannak támpontok, amiket bizony érdemes követni, hiszen egyszerűbbé és jobbá teszik az életünket és egészségünket. Hogy mik is ezek?

  • A legegyszerűbb és alapvetőbb szabály az az, hogy általános kalóriadeficitre törekedjünk. Hogy ez alatt mit értek? Azt, hogy arra figyeljünk, hogy a bevitt kcal mennyiség ne haladja meg a szükségest, amit egyébként különböző programok segítségévek könnyen kitudunk számolni. A tartós súly csökkentés és tartás alapja a deficit, amihez ne feledkezzünk meg az életmódunk körülményeiről és mozgási szokásainkról sem, fontos beleszámolni!
  • Vegyük figyelembe, hogy a táplálkozás alapjai a makró tápanyagok, melyek a szénhidrát, zsír és fehérje. Külön posztban lesz bővebben szó róluk. A szervezetünk megfelelő ellátáshoz mind a három tápanyagra szükség van, akármilyen diétákkal ellentétben egyik tápanyag drasztikus vagy hosszútávú megvonása sem egészséges. Azonban nem mindegy, hogy milyen mennyiségben és formában fogyasztjuk őket. Ahogy az előbb említettem, érdemes a legtisztább és természetesebb opciók közül választani, az eloszlást illetően pedig nagyvonalakban elég annyit tudni, hogy szénhidrátra nagyjából 55%-ban, míg zsírból 15% és fehérjéből 30%-ban van szükségünk.
  • Lehetőség szerint figyeljünk oda, hogy egyensúlyi étrendet tartsunk, tehát igenis néha napján megehetjük a kedvenc kakaós csigánkat, vagy pizzánkat, ha a többi étkezésünkre odafigyeltünk kalória és makrótápanyagok szempontjából. Ahogy sokan, én is azt tartom, hogy 80%-ban figyeljünk oda az étkezésünkre, a maradék 20%-ban pedig jöhetnek a kedvencek, persze azért módjával. Megjegyzem, szerintem a zsír/ kalória / szénhidrát csökkentett termékeket érdemes kerülni, mert tele vannak mesterséges anyagokkal, és ha odafigyelünk az étkezésünkre akkor nem a néha napi cukros süteménytől lesz problémánk, és jobban is tudjuk tartani majd az étrendünket, ha néha megengedjük magunknak ezeket a falatokat.

zoldseg.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://tudatoseletforma.blog.hu/api/trackback/id/tr8316505460

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása