Sziasztok!
Ebben a posztban a táplálkozás megfelelő mértékeire szeretném felhívni a figyelmeteket, mert úgy látom, hogy sokan azt gondolják, hogy a súly problémák az ételek minőségéből és nem mennyiségéből erednek.
A minőség választása mindig a saját felelősségünk, a táplálkozásban pedig különösen fontos szerepe van, hiszen mi dönthetjük el, hogy milyen üzemanyagot biztosítunk a szervezetünk számára.
Na, de mit is értek azalatt, hogy a mennyiségből és nem a minőségből erednek? Hát azt, hogy nem attól leszünk túlsúlyosak, hogyha néha napján megesszük a fehér kenyeret vagy a péksüteményt, hanem attól, ha ebből rendszert csinálunk. A mai népszerű diéták mind gyors fogyást ígérnek, rendszeresen a szénhidrát száműzésével, és drasztikus megvonásokkal. Ezek persze csak ideig- óráig tartósak, hiszen amint visszatérünk a korábbi étrendünkhöz a kilók röpülnek is vissza. Ezért lenne fontos, hogy az életmódunkon próbáljunk változtatni és az alapvető étkezési szokásainkon. Ha teljes értékű tápanyagokat kezdünk el fogyasztani hamar észrevesszük, hogy a mennyiség nem olyan fontos, hiszen jól fogunk lakni, és még a közérzetünk is jobb lesz.
Szeretem azt a kifejezést használni az ételekre, hogy a test üzemanyaga, hiszen így jobban belegondolunk, hogy milyen funkcionalitása van a táplálkozásnak, a nem elhanyagolható élvezeti érték mellett. A táplálkozás szó is nagyon beszédes, kár, hogy kevésbé használjuk, hiszen arra utal, hogy az étkezések elsődleges szerepe a szervezetünk ellátása az életben maradáshoz szükséges tápanyagokkal.
Persze, tudom, megenni a kedvenc pizzánkat, vagy süteményünket nagyon jó élmény lehet, és nem is kell lemondani róla! Azonban azért cserébe, hogy alkalmanként megehessük, érdemes a többi étkezésünk alkalmával odafigyelni arra, hogy mit fogyasztunk és határokat szabni. Ha a hét folyamán odafigyeltük arra, hogy megfelelő mennyiségben és minőségben tápláljuk a szervezetünket, akkor nem a vasárnapi ebéd utáni szelet süteménytől fogunk elhízni.
Hoztam egy receptet is, ami remekünk szemlélteti, hogy lehet egészségesen, lemondások nélkül is finomakat enni. Nekem az egyik kedvencem, ha édességet kívánok ugyanolyan élmény megenni ezt a palacsintát, mint egy bolti fánkot, viszont a szervezetem hálásabb, hiszen nincsen benne hozzá adott cukor, finomított élelmiszerek, ízfokozók és egyéb adalékanyagok, ráadásul csupa tápláló alapanyagból készül.
Banán palacsinta recept:
- 1 bögre zabpehely
- ¾ bögre növényi tej
- 1 darab (érett) banán
- ¼ teáskanál szódabikarbóna / sütőpor
- 1 lenmag „tojás” (lásd az elkészítésnél)
Ha valaki édesebben szereti az tehet hozzá valamilyen édesítőszert, viszont ha érett banánnal csináljuk szerintem nem szükséges.
Elkészítés
Először a lenmag tojást készítjük el, amihez nincs más dolgunk, mint 7 gramm őrölt lenmagot elkeverni 35 gramm vízzel, majd hagyjuk pár percet összeállni. Ezalatt villával szétnyomkodjuk egy tálba a banánt, hozzákeverjük a zabpelyhet és a szódabikarbónát, majd a növényi tejet és végül hozzáadjuk a lenmagtojást és jól átkeverjük. Pár percet hagyjuk pihenni, és már lehet is sütni.
Jó étvágyat hozzá!