Az elmúlt évek során egyre gyakrabban hallani az életmódváltás kifejezést, amitől máris tudatosabbak szeretnénk lenni az életünk különböző területein. Szinte már nyomás ként nehezedik ránk, hogy minél jobban teljesítsünk, és ez nagyon nehéz feladatnak ígérkezik. Pedig, ha megtapasztaljuk, hogy nem muszáj nehezünkre eső áldozatokat hozni, az életmód váltás kihívás helyett egyszerű is lehet. Mivel nagyon hangzatos kifejezés, egyből adnánk is neki egy próbát, és amint olvasunk vagy hallunk róla életmódot is szeretnénk váltani. Aztán jön a bökkenő. Mi is az az életmód váltás? Akkor ez most diéta? Vagy edzés? Vagy meditálás? Tulajdonképpen az életmód váltás szerintem egy sok oldalú kifejezés, ami magában foglalja mind az étkezést, a fizikai fittséget és a mentális egészséget is.
Ezen a ponton szeretném is leszögezni, hogy semmilyen „csoda diéta” programot nem kedvelek és nem is javaslok. Az életmód váltás célja, ahogy említettük is nem ez. Az életünk során előfordulhat, hogy kisebb időtartam alatt szeretnénk látványosabb fogyást elérni. Ekkor pár napig lehet szigorúbb diétákat csinálni, de egyébként nem javasolt és nem is hoznak tartós eredményt.
Sokan az életmód váltás alatt a fogyókúrát értik, amiről úgy gondolom, hogy alapvetően rossz tapasztalatink vannak. Ez pusztán azért van, mert az általános diéták, melyek nem személyre szabottak, nagyon szigorú szabályokkal rendelkeznek. Ráadásul ugyanazt a mennyiséget javasolják egy 60 kg-s nőnek, mint egy 80 kg-s férfinak. Azért itt beláthatjuk, hogy ezek nem helytállók. Egy jól megtervezett személyre szabott étrend megfelelően fedezi a napi kalória, makrotápanyag és ásványianyag ellátottságunkat, és nem hagy éhség érzetet vagy sanyargatást maga után. Egy ilyen étrendben megtanuljuk a mérsékletességet és a tápanyagok értékelését. Így nyugodt szívvel fogyaszthatunk a kedvenceinkből is, amikről eddig azt gondoltuk, hogy „hizlalnak”. Hiszen megtanuljuk őket beépíteni az étrendünkbe és/vagy alakbarátabb módon elkészíteni.
Ami esetleg még szintén eszünkbe jut, bár nem túl sokszor, az a pszichés jóllét. Sajnos általánosságban nem sok figyelmet fordítunk rá, és sokszor elérthetetlennek is tűnik számunkra. Úgy gondoljuk, hogy az életünk túl zsúfolt ahhoz, hogy ilyesmikre oda tudjunk figyelni, és biztos egy vagyont kell különböző terápiákra vagy csodaszerekre költeni. Pedig nem így van. A kulcs a tudatosság. (Korábban már írtam a tudatossággal kapcsolatban, ha érdekel olvassátok el, Tudatosság a hétköznapokban címmel megtaláljátok a blogon) Tehát a lényeg az, hogy kicsit lassítsunk le és figyeljünk oda saját magunkra. Milyen döntéseket hozunk, mire hogyan reagálunk, mik a napi szokásaink, ezek mind fontos tényezők. Ezek megfigyelése nagyon sokat segíthet. Ezenfelül elég egy napi 5 perces fix „én idő” ablakot beiktatni, amikor letudunk ülni nyugodtan, kiürítjük az elménket és relaxálunk, befelé figyelünk.
A korábbiak alapján pedig következzenek az én tippjeim:
- legyünk tisztában a saját adottságainkkal, ehhez mérten tűzzünk ki célokat
- a kitűzött célok legyenek reálisak! (ne hajszoljunk túl magunkat, az nem vezet semmi jóra)
- Ügyeljünk a rendszerességre, ha kell gondoljuk ki a hét elején, hogy mikor lesz időnk főzni, melyik nap hány étkezést szeretnénk beiktatni.
- Az étrendünket érdemes előre megtervezni, hogy ne az utolsó pillanatba kapkodjunk, így nagyobb az esélye, hogy tudjuk tartani a kitűzött célokat.
- Bátran kísérletezzünk a konyhában! Semmi sincs kőbe vésve, használjunk különböző fűszereket, új alapanyagokat. Fedezzük fel mi az, ami nekünk beválik.
- Végezetül pedig ne legyünk magunkkal túl szigorúak, mindenre rá kell szánni az időt és gyakorolni, mert ugye senki sem születik tökéletesnek semmiben.
A következő részben a testmozgásról és folyadékbevitel fontosságáról lesz szó. Ha érdekel a téma kövessetek, nehogy lemaradjatok.
Remélem hasznos volt számotokra ez a poszt. Ha kérdésetek vagy véleményetek van írjátok meg kommentben.
Mindenkinek szép napot kívánok!